Adora series by 30" Free-Standing Gas Convection Range - JGB720DEJBB
Adora series by 30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB720DEJBB
















Adora series by 30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB720DEJBB
Key Features
Two extra-large Power Boil burners
Edge-to-edge cooktop
Extra-large integrated non-stick griddle
Gas convection oven
Self-clean with Steam Clean option
Center oval burner
Heavy duty, dishwasher safe grates
5.0 cu. ft. oven capacity
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Two extra-large Power Boil burners
Get twice the high-heat cooking power with two up-front extra-large burners
Edge-to-edge cooktop
A large cooking surface gives you extra room for pots and pans of all sizes and lets cookware move easily from burner to burner
Extra-large integrated non-stick griddle
Cook up to six grilled cheeses at once on the industry's largest integrated griddle
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle cooking
Heavy duty, dishwasher safe grates
Easily and safely clean grates in the dishwasher or place in the bottom of the self-clean oven
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Certifications
California Prop 65
Specifications
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle Design | Designer Style |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Handle Color | Color-Matched |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Center Grate | Optional - JXGRATE1 |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 15.0; (1) 8.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 18.0; (1) 15.0; (1) 8.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Rack Features | 2 Reinforced Heavy-Duty Oven Racks |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Cooktop Surface | Black |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Control Type | Electronic Touch |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooking Technology | Convection |
| Griddle | Integrated Non-Stick |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Overall Width | 30 in |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 46.875 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










