30" Free-Standing Gas Convection Range - JGB750SEFSS
30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB750SEFSS



















Product Video

30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB750SEFSS
Key Features
17,000 BTU Power Boil burner
Precise Simmer burner
Non-stick griddle
Gas convection oven
Self-clean with Steam Clean option
Heavy-cast, continuous grates
5.6 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Non-stick griddle
Offers a flat cooking surface, placed over the center oval burner, for cooking multiple foods at once
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
5.6 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Weighted Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Handle | Designer Style |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Griddle | Non-Stick |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Storage |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Gray |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 8.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










