30" Free-Standing Gas Range - JGB810DETBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB810DETBB






Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB810DETBB
Key Features
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Gas convection oven
Reversible cast-iron griddle/grill
17,000 BTU Power Boil burner
Center oval burner
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel, deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Reversible cast-iron griddle/grill
Provides the flexibility to sear meats and cook delicate meals
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 12,000 BTU |
| Griddle | Reversible Cast Grill/Griddle |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Center Oval Burner | (1) 10,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Surface | Color-Matched |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Control Knobs | Large |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Control Knobs | Designer-Style |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 12.0; (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 8.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.08 lbs. |
| Total of Cubes | 21.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.08 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










