30" Free-Standing Gas Double Oven Range with Convection - JGB870DEFWW
30" Free-Standing Gas Double Oven Range with Convection
Model: JGB870DEFWW

Product Video

30" Free-Standing Gas Double Oven Range with Convection
Model: JGB870DEFWW
Key Features
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
17,000 BTU Power Boil burner
Precise Simmer burner
Reversible cast-iron griddle/grill
Center oval burner
Gas convection oven
Heavy-cast, continuous grates
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Double oven 6.8 cu. ft. total capacity
Large capacity is ideal for big meals
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Reversible cast-iron griddle/grill
Two great ways to cook
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29.5 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Depth Without Handle | 27.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/2 |
| Depth with Door Open | 44 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 9-1/2 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
| Total of Cubes | 24.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 300.84 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent (Both Ovens) |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 3 Reinforced Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Griddle | Reversible Cast Grill/Griddle |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Center | 10,000 BTU Oval |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Double Oven |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | White on White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0, (1) 9.5; (1) 10.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 12.0 / 13.5 - Upper; 14.0 / 0.0 - Lower |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 10.0 / 12.0 - Upper; 13.5 / 0.0 - Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.8 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.5 Upper / 4.3 Lower |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











