30" Free-Standing Gas Range with Warming Drawer - JGBP88SEMSS
30" Free-Standing Gas Range with Warming Drawer
Model: JGBP88SEMSS










30" Free-Standing Gas Range with Warming Drawer
Model: JGBP88SEMSS
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Deep-recessed cooktop
Center oval burner
Non-stick griddle
Power Boil 17K burner
Big hearth window
Frameless glass oven door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Center oval burner
Oval fifth burner in the center of the cooktop is large to accommodate odd-sized cookware or griddles
Non-stick griddle
Ideal for pancakes, bacon, sandwiches and more, the large non-stick griddle is convenient and easy to clean
Power Boil 17K burner
This powerful element instantly supplies the intense heat needed for boiling, sautéing and stir frying
Big hearth window
Elegant shaped window makes it easy to monitor the progress of food
Frameless glass oven door
Simple and stylish frameless glass door creates an elegant look that blends into cabinetry, and is easy to wipe clean
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
Dishwasher-safe grates
Grates are safe for the dishwasher so cleaning is as easy as ever
Continuous grates
Connected cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
QuickSet oven controls
Electronic touch pads on the control panel make controlling your oven effortless
Warming drawer
The convenient drawer keeps foods warm and ready to serve and helps makes meal coordination easier
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Warming Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| Griddle | Non-Stick |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel Recessed |
| Warming Drawer Features | Low, Medium, High Temperature Settings |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | QuickSet V |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Warming Drawer Features | Electronic Control |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0, (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 9A |
| Warming Drawer Wattage | 450 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.28 lbs. |
| Total of Cubes | 21.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










