30" Free-Standing Gas Range - JGBS03PPAAD
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS03PPAAD


30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS03PPAAD
Key Features
Extra-large oven capacity
All purpose burners
Wire grates
Porcelain oven door
Two oven racks
Six rack positions
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Wire grates
Provides a stable cookware surface for everyday cooking
Porcelain oven door
Offers a scratch-resistant porcelain coating for easy cleaning
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 40 in |
| Net Weight | 140 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Overall Depth | 27 7/16 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 40 in. |
| Length | 27.44 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 45 in. |
| Shipping Length | 32.44 in. |
| Shipping Weight | 180 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 180 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.87 lbs. |
| Total of Cubes | 19.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.87 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Drop Down Door |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Ignition System | Standing Pilot |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Cooktop Burner Grate Material | Wire |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Handle | Chrome Visor |
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched Porcelain-Enameled |
| Color Appearance | Almond |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.0 |
| Electrical Requirements | N/A |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










