30" Free-Standing Gas Range - JGBS04BEHWH
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS04BEHWH


30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS04BEHWH
Key Features
Standard grates
Extra-large oven capacity
All purpose burners
Frameless glass oven door
Two oven racks
Six rack positions
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard grates
Provide a sturdy and convenient cookware surface for everyday cooking
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 145 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Overall Depth | 25 5/16 in |
| Overall Height | 45 1/2 in |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| All-Purpose Burners | (4) 9,100/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelain on Steel |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Optional One-Piece Drip Pans | WB35K10001 black; WB35K10002 chrome |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 45.5 in. |
| Length | 25.31 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 50.5 in. |
| Shipping Length | 30.31 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20 ft³ |
| Dimensional Weight | 248.57 lbs. |
| Total of Cubes | 20 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 248.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










