30" Free-Standing Gas Range - JGBS04BPMWH
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS04BPMWH

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS04BPMWH
Key Features
Extra-large oven capacity
All purpose burners
Electronic clock and timer
Standard grates
Porcelain oven door
Two oven racks
Designer-style handle
Extra-large broiler pan with grid
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Standard grates
Provide a sturdy and convenient cookware surface for everyday cooking
Porcelain oven door
Offers a scratch-resistant porcelain coating for easy cleaning
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Designer-style handle
Exudes a clean style that adds to the modern appearance of the range
Extra-large broiler pan with grid
Easy clean subtop
Porcelain enameled subtop collects spills and messes for easy cleaning
Standing pilot ignition
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 27.4375 in |
| Overall Height | 45.5 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 1/4 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 45.5 in. |
| Length | 27.44 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 50.5 in. |
| Shipping Length | 32.44 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 269.44 lbs. |
| Total of Cubes | 21.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 269.44 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Standing Pilot |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| All-Purpose Burners | (4) 9,100/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Solid Black Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.8 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.0 |
| Electrical Requirements | N/A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











