30" Free-Standing Gas Range - JGBS10DEFBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS10DEFBB















30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS10DEFBB
Key Features
4.8 cu. ft. oven capacity
Standard clean oven
Standard grates
Porcelain upswept cooktop
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Standard grates
Hold cookware securely over burners
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 145 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 46 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 286.98 lbs. |
| Total of Cubes | 23.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 286.98 lbs. |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black Gloss |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Handle | Color-Matched |
FEATURES
| Cooking System | Traditional |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,100 BTU |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Slide - Out Broiler Drawer | Drop Down Door |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Burner - Left Front | 9,100 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Burner - Right Front | 9,100 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelain on Steel |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 18.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 Bake / 16.5 Broiler |
ACCESSORIES
| Optional One-Piece Drip Pans | WB35K10001 black; WB35K10002 chrome |
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










