30" Free-Standing Gas Range - JGBS18DETBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS18DETBB








30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS18DETBB
Key Features
4.8 cu. ft. oven capacity
Standard clean oven
Sealed cooktop burners
All purpose burners
Big hearth window
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
4.8 cu. ft. oven capacity
More room for cooking more dishes at once
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Sealed cooktop burners
Keep spillover contained on cooktop, making cleaning quick and easy
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Big hearth window
Makes monitoring of foods easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 1/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.13 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.13 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
| Total of Cubes | 21.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Burner - Right Front | 9,500 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelain on Steel |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven Control Lock Capability |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.5 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










