30" Free-Standing Gas Range - JGBS21PECWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS21PECWW


30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS21PECWW
Key Features
Extra-large oven capacity
Sealed cooktop burners
All purpose burners
Electronic clock and timer
Standard grates
Porcelain oven door
Standard window
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Standard grates
Provide a sturdy and convenient cookware surface for everyday cooking
Porcelain oven door
Offers a scratch-resistant porcelain coating for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 150 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Interior Oven Light | Yes |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| All-Purpose Burners | (4) 9,500/850 BTU |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Visor |
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched Porcelain-Enameled |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | 29 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










