30" Free-Standing Gas Range - JGBS80DEMWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS80DEMWW








30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS80DEMWW
Key Features
Standard clean oven
Extra-large oven capacity
Deep-recessed cooktop
Center oval burner
Power Boil 15,000 BTU burner
Sealed cooktop burners
Precise Simmer burner
Electronic clock
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Center oval burner
Oval fifth burner in the center of the cooktop is large to accommodate odd-sized cookware or griddles
Power Boil 15,000 BTU burner
This powerful element instantly supplies the intense heat need for boiling, sautéing and stir frying
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Electronic clock
Features an easy-to-use design that allows the time to be easily viewed
Broiler drawer
Convenient broil drawer delivers excellent crisping and browning results, and acts as a storage drawer when not in use
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 145 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 47 1/2 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.5 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.5 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 269.11 lbs. |
| Total of Cubes | 21.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 269.11 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Electronic Clock |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Broiler Drawer | Drop Down Door |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 15,000/1,350 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000/1,150 BTU |
| Griddle | Non-Stick |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100/1,200 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Wire |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Glass |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 8.0; (3) 7.0; (2) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 8.0; (3) 7.0; (2) 6.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










