6.1 cu. ft. Capacity Electric Double Oven Range with SuperBoil™ Burner and EasyClean® - LDE3035SB
6.1 cu. ft. Capacity Electric Double Oven Range with SuperBoil™ Burner and EasyClean®
Model: LDE3035SB








6.1 cu. ft. Capacity Electric Double Oven Range with SuperBoil™ Burner and EasyClean®
Model: LDE3035SB
Key Features
A clean oven in minutes, not hours
Cook More with Easy Access Upper Oven
Handles any size meal
Our Fastest Boiling Element
Easy operation at a touch
More cookware options
EasyClean Cleaning Feature
Large Capacity (6.7 cu ft.)
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
A clean oven in minutes, not hours
Not enough time to clean your oven? No worries. LG brings you the new generation of oven cleaning with EasyClean. LG ranges provide a quick and convenient way to clean your oven, while still being able to use the conventional self-clean method. Thanks to LG's innovative enamel technology, EasyClean® works in three simple steps.
Cook More with Easy Access Upper Oven
With LG double oven ranges, you can bake and broil tall items in the smaller oven without having to preheat a big oven. The 6" height allows for easier access to insert or remove items from the oven.
Handles any size meal
Cook two meals at once - Allows you to cook different dishes at different temperatures all at the same time. Gives you room for everything you'd need for a holiday dinner.
Our Fastest Boiling Element
LG offers the most powerful double element in the market at 6.4 kW on 2 dual cooktop elements. Each element ring provides 3.2kW of power. The versatile elements fit different sized cookware for convenience - from small pans to large sauté pans.
Easy operation at a touch
IntuiTouch, with scrolling IntuiScroll™ display, makes operating your electric range a snap. The left side of the panel mirrors the cook top elements, while the right side controls the oven functions.
More cookware options
LG offers versatile elements that fit different sized cookware for convenience- even your largest sauté pan.
EasyClean Cleaning Feature
Large Capacity (6.7 cu ft.)
Upper Oven Height (6")
Fastest Boiling Element
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 9 9/16" x 18 15/16" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 16 5/16" x 18 15/16" |
POWER/RATINGS
| Amp Rating at 208V | 10.3 KW |
| Amp Rating at 240V | 13.8 W / 57.4 A |
| KW Rating at 208V | 120/208 VAC |
| KW Rating at 240V | 120/240 VAC |
COOKTOP
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| Element Configuration - Left Front | 9” / 2500W |
| Element Configuration - Left Rear | 6" / 1200W |
| Element Configuration - Center (Warm) | 7" / 100W |
| Element Configuration - Right Front | 9” / 6” 3200W / 1400W |
| Element Configuration - Right Rear | 6" / 1200W |
| 5th Element | Yes |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor (In Home Service), 5 Years Limited on Cooktop and Radiant Surface Units (In home service) |
| UPC | 048231318273 |
OVEN FEATURES
| Configuration | Freestanding Electric Double Oven |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil, Proof (Lower Only), Warm |
| Oven Cleaning Features | Delay Bake, Delay Clean, Automatic Shut-Off |
| Cleaning | Self Clean / EasyClean® |
| Oven Light | Yes |
| Oven Rack | 3 Standard Racks |
| Bake Element (Upper) | 2100W / 4 Pass (Exposed Bake) |
| Bake Element (Lower) | 2500W / 4 Pass (Exposed Bake) |
| Broil Element (Lower) | 3800W / 6 Pass |
| EasyClean® Technology | Yes |
| Broil Element (Upper) | Sheathed Heater, 3200W |
FIND THE RIGHT PRODUCTS
| EasyClean® | Yes |
CONTROL
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | IntuiTouch™ Keypad |
| Control Display | VFD (Scrolling Display) |
CAPACITY
| Total Capacity | 6.7 cu. ft. |
APPEARANCE
| Available Colors | Stainless Steel, Smooth Black, Smooth White |
| Handle | Matching Stainless |
| Oven Door Feature | Large WideView™ Window, Full SS Wrap |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 193 lbs. |
| Shipping Weight (lbs) | 243 |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 9 9/16" x 18 15/16" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 16 5/16" x 18 15/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 233 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 233 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 284.03 lbs. |
| Total of Cubes | 22.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 284.03 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










