6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean® - LRE3083SB
6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean®
Model: LRE3083SB






6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean®
Model: LRE3083SB
Key Features
OUR FASTEST BOILING ELEMENT
Easy Operation at a touch
Faster and Better
Less Mess
Brilliantly Lit
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
OUR FASTEST BOILING ELEMENT
LG’s fastest boiling solution offers the most powerful double element in the market at 6400 Watts.* The dual element provides a total 6400W of power while each ring provides 3200W of power.*Among leading brands, non-induction elements.
Easy Operation at a touch
IntuiTouch, with scrolling IntuiScroll™ display, makes operating your electric range a snap. The left side of the panel mirrors the cook top elements, while the right side controls the oven functions.
Faster and Better
LG's True Convection system allows faster preheating and more precise cooking. With a Convection Element, your oven will now reach the ideal cooking temperature faster with more even heat distribution inside.
Less Mess
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning.
Brilliantly Lit
A premium range should meet your needs and look beautiful doing it. The Brilliant Blue Interior provides an upscale look with premium interior design.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
CAPACITY
| Oven Capacity | 6.3 cu.ft. |
SUMMARY
| EasyClean® | Yes |
| Range Type | Single Door |
| Oven Cooking Technology | True Convection |
OVEN FEATURES
| Configuration | Freestanding Electric Oven with Storage Drawer |
| EasyClean® Technology | Yes |
| True Convection | Yes |
| Bake Element | 3400W / 6 Pass (Hidden Bake) |
| Broil Element | Sheathed Heater, 4200W / 6 Pass |
| Oven Cooking Technology | True Convection |
| Oven Light | Yes |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil, Conv Bake, Conv Broil, Warm, Proof, Favorites |
| Cleaning | Self Clean / EasyClean® |
| Oven Rack | 3 Standard Racks |
| Door Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Star-K Certified |
COOKTOP
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Center Rear | 7"/100W (Warming) |
| Element Size/Wattage - Left Front | 6", 9" / 1400W, 3200W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 9" / 2500W |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| 5th Element | Yes |
CONTROL
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | IntuiTouch™ Keypad |
| Control Display | Scrolling Display / White(Green VFD+Pink Smog) |
APPEARANCE
| Available Colors | Stainless Steel, Smooth Black, Smooth White |
| Handle | Matching Stainless |
| Oven Door Feature | Large WideView™ Plus Window, Full SS Wrap |
POWER/RATINGS
| Amp Rating at 208V | 120 / 208 VAC |
| Amp Rating at 240V | 120 / 240 VAC |
| KW Rating at 208V | 9.3 kW |
| KW Rating at 240V | 12.4 kW |
FIND THE RIGHT PRODUCTS
| EasyClean® | Yes |
WARRANTY / UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor (In Home Service) |
| UPC | 048231318501 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 167 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.6 lbs. |
| Total of Cubes | 20.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.6 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










