6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean® - LRE3193ST
6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean®
Model: LRE3193ST














6.3 cu. ft. Electric Single Oven Range with True Convection and EasyClean®
Model: LRE3193ST
Replaced By
6.3 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled True Convection Instaview® Electric Range With Air Fry
Model: LREL6325F

$1,499.00
Key Features
Less Mess
A Clean Oven in Minutes, Not Hours
LG's Fastest Boiling Cooktop Elements.
Brilliantly Lit
Faster and Better
Sleek and Practical Design
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Less Mess
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning.
A Clean Oven in Minutes, Not Hours
LG brings you the new generation of oven cleaning with EasyClean. Thanks to LG's innovative enamel technology, EasyClean works in three simple steps. Spray the oven interior with water, press EasyClean, then in just 20 minutes, wipe away any residual bits of grime. No chemicals or high heat needed to keep your oven sparkling clean.
LG's Fastest Boiling Cooktop Elements.
Just when you thought it couldn’t get any faster, it did. With 3200 watts, these dual cooktop elements are the most powerful available.* Not only do they deliver LG’s fastest boil, they let you match the element size to your cookware for the utmost in flexibility.
Brilliantly Lit
A premium range should meet your needs and look beautiful doing it. The Brilliant Blue Interior provides an upscale look with premium interior design.
Faster and Better
LG's True Convection system allows faster preheating and more precise cooking. With a Convection Element, your oven will now reach the ideal cooking temperature faster with more even heat distribution inside.
Sleek and Practical Design
Intuitive SmoothTouch glass controls not only look sleek but makes operating your range a snap with just a touch of your finger. Best of all they have been designed with practicality in mind – the smooth surface easily wipes clean.
Specifications
SUMMARY
| Freestanding | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Single Oven | Yes |
CAPACITY
| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.3 |
| Storage Drawer Capacity (cu. ft.) | .8 |
OVEN FEATURES
| Configuration | Single Oven |
| Configuration Type | Freestanding Electric Range |
| Broil Element (Watts) | Sheath 4,200W / 6 Pass |
| Convection/Bake Element (W) | 700W (Convection) / 3400W (Bake) |
| Oven Cooking Technology | True Convection |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Roast, Multi-Rack Convection Baking, Delay Bake, Proof, Warm |
| Oven Control Features | Glass Touch |
| Convection Conversion | Yes |
| EasyClean® | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes (1 Light) |
| No. of Rack Positions | 7 |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
COOKTOP
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" - 1,200W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" - 1,200W |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" - 3,200W / 6" - 1,400W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 12" - 2,700W / 9" - 1,700W |
| Element Size/Wattage - Center (Warming Zone) | 7" - 100W |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
CONTROL
| Cooktop Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Type | Glass Touch |
| Display | VFD Scrolling |
| Language | English, Spanish, French |
| Smart Function | Smart Buzzer |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Temperature Unit of Measure | °F or °C |
| Preheat Alarm Light | On/Off |
| Oven Thermostat Adjustment | (+) or (-) |
| Cooking Complete Reminder Volume | Normal/Mute |
APPEARANCE
| Available Colors | Stainless Steel, Black Stainless Steel, Black, White |
| Handle/Knobs | Matching Finish (AIuminum) |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40A |
| Amp Rating at 240V | 40A |
| KW Rating at 208V | 10.1kW |
| KW Rating at 240V | 13.4kW |
ACCESSORIES
| Standard Rack | 2 |
| Spray Bottle | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 048232337525 |
disclaimer
| disclaimer | Design, features and specifications subject to change without notice. Screen images simulated and/or dramatized. Some features in videos may not be available on all models. Please refer to th |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 167 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 274.56 lbs. |
| Total of Cubes | 22.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 274.56 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










