30" Free-Standing Electric Range - VBS160DMWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: VBS160DMWW

Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: VBS160DMWW
Key Features
Cooktop "On" Indicator Light
Standard clean oven
Sensi-temp technology
Porcelain upswept cooktop
Drip bowls
Two oven racks
Removable full-width storage drawer
5.0 cu. ft. oven capacity
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Cooktop "On" Indicator Light
Know when an element is on
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Broiler pan with grid
Convenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Visor handle
Features a classic design and easy cleanability
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 46.75 in |
| Net Weight | 135 lb |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/2 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.75 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
FEATURES
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Fuel Type | Electric |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Type | Coil |
| Control Location | Backsplash |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
APPEARANCE
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 8.0 |
| Bake Wattage | 2585W |
| KW Rating at 240V | 10.1 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










