30" Free-Standing Gas Range - VGBS100DMWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: VGBS100DMWW

30" Free-Standing Gas Range
Model: VGBS100DMWW
Key Features
Standard clean oven
4.8 cu. ft. oven capacity
All purpose burners
Porcelain upswept cooktop
Lift-up cooktop
Easy clean subtop
Standard grates
Two oven racks
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
All purpose burners
Delivers a wide range of heat output for most cooking needs
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Lift-up cooktop
Access messes under the cooktop for easy cleanability
Easy clean subtop
Porcelain enameled subtop collects spills and messes for easy cleaning
Standard grates
Hold cookware securely over burners
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
One-piece durable handle
Strong and long-lasting
Broiler drawer with broiler pan and grid
Achieve perfectly browned results and use as a storage drawer
Certifications
CSA
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 40.125 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 1/4 +/- 1/4 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 45.13 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
FEATURES
| Burner - Right Front | 9,100 BTU |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Slide - Out Broiler Drawer | Drop Down Door |
| Burner - Right Rear | 9,100 BTU |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Burner - Left Front | 9,100 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Steel |
| Ignition System | Electronic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Location | Front |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.8 cu ft |
APPEARANCE
| Control Knobs | White |
| Handle | Color-Matched |
| Cooktop Burner Grate Color | Black Gloss |
| Frameless Oven Door(s) | White Porcelain-Enameled |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake |
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60 Hz; 3A |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










