30" Free-Standing Self-Clean Electric Range - XB258DMWW
30" Free-Standing Self-Clean Electric Range
Model: XB258DMWW

Product Video

30" Free-Standing Self-Clean Electric Range
Model: XB258DMWW
Key Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Self-clean oven
Sensi-temp technology
Removable full-width storage drawer
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Sensi-temp technology
Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety
Removable full-width storage drawer
Large trays and other cookware can be conveniently stored for quick access
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 149 lb |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35 3/4 - 36 1/2 |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 149 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.3 cu ft |
FEATURES
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Element - Left Front | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Fuel Type | Electric |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Element - Right Front | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Drawer Type | Storage |
| Cooktop Type | Coil |
| Control Location | Backsplash |
| Element - Right Rear | 6" 1250W Temp Limiting Coil |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2400W Temp Limiting Coil |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
APPEARANCE
| Control Knobs | Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
| Handle Color | White |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Color Appearance | White |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Cooktop Type | Coil |
| App Filter - Voltage | 240V |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










