30" Free-Standing Gas Range - XGB635DEKWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: XGB635DEKWW

30" Free-Standing Gas Range
Model: XGB635DEKWW
Key Features
13,000 BTU burner
Black matte steel grates
5.0 cu. ft. oven capacity
Sealed cooktop burners
In-oven broil
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
13,000 BTU burner
Delivers a wide range of heat output ideal for most cooking requirements
Black matte steel grates
Enjoy a high-end look with a durable, matte coating
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
In-oven broil
Healthy meals are hassle-free with in-oven broiling
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 46.25 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/4 |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 210 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 210 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
FEATURES
| Burner - Right Front | 13,000 BTU |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Control Type | Electronic Touch |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Ignition System | Electronic |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Drawer Type | Storage |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Control Location | Front |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
APPEARANCE
| Control Knobs | Gloss White |
| Handle | Designer Style |
| Handle Color | White |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | White |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Cooktop Type | Standard Grates |
| App Filter - Voltage | 120V |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 11.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 13.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










