30" Slide-In Front Control Gas Range - JGS750DEFBB
30" Slide-In Front Control Gas Range
Model: JGS750DEFBB

Product Video

30" Slide-In Front Control Gas Range
Model: JGS750DEFBB
Key Features
Fit Guarantee
17,000 BTU Power Boil burner
Center round burner
Precise Simmer burner
Gas convection oven
Self-clean oven
Heavy-cast, edge-to-edge grates
5.6 cu. ft. oven capacity
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Fit Guarantee
Replace your old 30” free-standing range with a new 30" slide-in model. GE slide-in ranges are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications.
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Center round burner
Ideal for delicate foods and sauces
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Gas convection oven
Circulates heat for high-quality results
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Heavy-cast, edge-to-edge grates
Allow for easy movement of pans between burners
5.6 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Front controls
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 31.25 in |
| Overall Height | 39.25 in |
| Overall Depth | 29.375 in |
| Net Weight | 225 lb |
| Depth Without Handle | 26.875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 245 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 39.25 in. |
| Length | 29.38 in. |
| Weight | 225 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 44.25 in. |
| Shipping Length | 34.38 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.21 lbs. |
| Total of Cubes | 20.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.21 lbs. |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | Black on Black |
FEATURES
| Cooking System | Convection |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 9,100 BTU |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 5,000 BTU Round |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Front controls |
| Cooktop Burner Grate Features | Edge-to-Edge Grates |
| Control Type | Electronic |
| Burner - Left Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Drawer Type | Storage |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 11,000 BTU |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 11.0 (1) 9.1; (1) 17.0; (2) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 10.0; (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Slide-In Single Oven |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
| App Filter - Cooking Technology | Convection |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
| App Filter - Cooktop Type | Continuous Grates |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.6 cu ft |
ACCESSORIES
| Trim Kit - Island | JXS81BB |
| Optional Body Sides | Included |
| LP Conversion Kit | Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











