30" Slide-In Gas Range with Self-Cleaning Oven - JGSP28SEKSS
30" Slide-In Gas Range with Self-Cleaning Oven
Model: JGSP28SEKSS








30" Slide-In Gas Range with Self-Cleaning Oven
Model: JGSP28SEKSS
Key Features
Self-clean oven
Precise Simmer burner
High output burner
Electronic oven controls
Continuous grates
Two oven racks
Medium cast grates
Frameless glass oven door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
High output burner
Provides a powerful burner output for efficient heat-up and boiling
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Medium cast grates
Constructed from a durable cast iron material for long-lasting performance and reliability
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Certified Sabbath mode
Prepared foods can stay warm in accordance with kosher restrictions
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 167 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 35 1/2 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (2) 12,000/1,250 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Medium Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Color-Matched |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit - Lower | JXS56BB (Black) |
| Trim Kit - Body Side | JXS77BB (Black) |
| Trim Kit - Vertical Side | JXS86BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS37BB (Black) |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 11.0; (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 15.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 15.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 35.5 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 167 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 40.5 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 216.45 lbs. |
| Total of Cubes | 17.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 216.45 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










