30" Slide-In Gas Range - JGSS05BEABB
30" Slide-In Gas Range
Model: JGSS05BEABB




30" Slide-In Gas Range
Model: JGSS05BEABB
Key Features
Super-large oven capacity
Standard burners
Standard window
Lift-up cooktop
Interior oven light
(Extra large) broiler pan with grid
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides the impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
Standard burners
Provide reliable and consistent heat output that is adjustable for precise temperature control
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Lift-up cooktop
Cooktop lifts up for easy access to porcelain-enameled subtop
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
(Extra large) broiler pan with grid
Convenient broiler pan can be used when your broiling for crisping and browning
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Net Weight | 145 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Overall Depth | 26 1/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 26.13 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 31.13 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 202.99 lbs. |
| Total of Cubes | 16.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 202.99 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| All-Purpose Burners | 4 |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelain on Steel |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Color Appearance | Black on Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Trim Kit - Endcap | JXS40 |
| Trim Kit - Lower | JXS52BB (Black) |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










