30" Slide-In Gas Range - JGSS05BEHBB
30" Slide-In Gas Range
Model: JGSS05BEHBB


30" Slide-In Gas Range
Model: JGSS05BEHBB
Key Features
Extra-large oven capacity
Standard burners
Big clear view window
Lift-up cooktop
Interior oven light
Standard grates
Porcelain oven door
Two oven racks
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
Standard burners
Provide reliable and consistent heat output that is adjustable for precise temperature control
Big clear view window
Features a convenient viewing area to check the progress of food
Lift-up cooktop
Cooktop lifts up for easy access to porcelain-enameled subtop
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Standard grates
Provide a sturdy and convenient cookware surface for everyday cooking
Porcelain oven door
Offers a scratch-resistant porcelain coating for easy cleaning
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Broiler pan with grid
Convenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 145 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 26 1/8 in |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Large |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| All-Purpose Burners | (4) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelain on Steel |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 26.13 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 31.13 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 202.99 lbs. |
| Total of Cubes | 16.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 202.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










