30" Slide-In Electric Range with Self-Cleaning Oven - JSP39DNBB
30" Slide-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JSP39DNBB


Product Video

30" Slide-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JSP39DNBB
Key Features
Electronic oven controls
Coil heating elements
Big hearth window
4.4 cu. ft. capacity
Frameless glass oven door
Audible preheat signal
Chrome drip bowls
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Big hearth window
Makes monitoring of foods easy
4.4 cu. ft. capacity
More room for cooking more dishes at once
Frameless glass oven door
Simple, stylish and easy to clean
Audible preheat signal
Convenient signal alerts when the oven reaches desired temperature
Chrome drip bowls
Spills are easily contained and quickly cleaned thanks to removable bowls
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Gray |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W 4-turn |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Right Front | 8" 2600W 5-turn |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Upfront |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | EasySet III |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Drawer Type | Storage |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Element - Left Rear | 8" 2600W 5-turn |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 4-turn |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Black Porcelain Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Manual |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Calrod™ |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Storage Drawer Features | Black |
ACCESSORIES
| Optional Vertical Side Trim Kit | JXS86BB (Black) |
| Optional Lower Trim Kit | JXS56BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS32BB (Black) |
| Optional Body Sides | JXS77BB (Black) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 147 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Control Knobs | Plastic |
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.9 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.9 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 216.99 lbs. |
| Total of Cubes | 17.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 216.99 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










