30" Slide-In CleanDesign Electric Range - JSP46DNBB
30" Slide-In CleanDesign Electric Range
Model: JSP46DNBB


30" Slide-In CleanDesign Electric Range
Model: JSP46DNBB
Key Features
Self-clean oven
True European Convection with Precise Air
True European Convection
Electronic oven controls
Power Boil element
Bridge element
Frameless glass oven door
Big hearth window
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
True European Convection
A special element combined with a fan circulates air for golden brown results
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
Power Boil element
Accommodates various-size pots or pans and 3,000 watts of power speeds the boiling process
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for griddles and gourmet pans
Frameless glass oven door
Simple and stylish frameless glass door creates an elegant look that blends into cabinetry, and is easy to wipe clean
Big hearth window
Elegant shaped window makes it easy to monitor the progress of food
Ribbon heating elements
Powerful heat beneath the smooth surface provides high-speed warm-up and even heating
Two oven racks
Includes two oven racks that are sturdy and reliable
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
| Total of Cubes | 18.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 224.12 lbs. |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Warming Zone | 1 Ribbon (120W) |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watts) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Style | Smoothtop |
| Cooktop Surface | Black Pattern on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000 watt) |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 160 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 181 lb |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Bake Wattage | 2700W |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Control Knobs | Plastic |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
ACCESSORIES
| Optional Lower Trim Kit | JXS56BB (Black) |
| Optional Body Sides | JXS77BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS37BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS32BB (Black) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










