30" Slide-In Front Control Electric Range - JSS28DFWW
30" Slide-In Front Control Electric Range
Model: JSS28DFWW















Product Video

30" Slide-In Front Control Electric Range
Model: JSS28DFWW
Key Features
Coil heating elements
Electronic oven controls
Removable full-width storage drawer
4.4 cu. ft. oven capacity
Dual-element Bake
Standard clean oven
Chrome drip bowls
Front controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
4.4 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Front controls
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36.25 in. |
| Length | 27.81 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41.25 in. |
| Shipping Length | 32.81 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 226.66 lbs. |
| Total of Cubes | 18.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 226.66 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 135 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Depth with Door Open | 46.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Overall Depth | 27 13/16 in |
| Overall Height | 36 1/4 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 4-turn 1500W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 1 |
| Element - Right Front | 8" 5-turn 2600W |
| Interior Oven Light | 1 Auto Incandescent |
| Control Location | Front controls |
| Drawer Type | Storage |
| Element - Left Rear | 8" 5-turn 2600W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Element - Right Rear | 6" 4-turn 1500W |
| Cooktop Surface | White |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Porcelain Enamel |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Front Controls |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
ACCESSORIES
| Optional Lower Trim Kit | JXS56BB (Black); JXS56WW (White) |
| Optional Backguard | JXS32WW (White) |
| Optional Body Sides | JXS77BB (Black); JXS77WW (White) |
| Optional Backguard | JXS32BB (Black) |
APPEARANCE
| Handle | D-shaped |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.9 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.9 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










