30-inch 5-element Electric Slide-in Convection Range - KSEG700ESS
30-inch 5-element Electric Slide-in Convection Range
Model: KSEG700ESS
















360 View
30-inch 5-element Electric Slide-in Convection Range
Model: KSEG700ESS
Key Features
Steam Rack
6.4 cu ft Capacity
FIT Guarantee
EasyConvect™ Conversion
Even-Heat™ True Convection
Description
Documents
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Steam Rack
Offers the ability to provide additional moisture to the inside of the oven, enhancing cooking results.
6.4 cu ft Capacity
This electric slide-in range provides a large cooking capacity that easily handles multiple dishes at once.
FIT Guarantee
Is our promise to flawlessly fit slide-in ranges designed for an existing cutout of 30" width, countertop depth of 24"-25", cabinet depth of 23"-24" and countertop height of 36".
EasyConvect™ Conversion
Takes the guesswork out of convection cooking by converting conventional settings for recipes to convection settings for you.
Even-Heat™ True Convection
Features a unique bow-tie design with heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures combined with airflow for crisp, flaky baked goods, juicy, well-browned roasts and caramelized vegetables.
Specifications
Controls
| Display Color | Red, White |
| Electronic Display Type | Digital |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| UL | Yes |
Electrical
| Amps | 40 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 210 lbs. |
| Carton Depth | 30 9/16 |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 3/8 |
| Depth Closed Including Handles | 28 7/8 |
| Gross Weight | 210 |
| Net Weight | 192.0 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 26.3750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28.8750 |
| Net Weight(LB,pounds) | 192 |
| Carton Depth(IN,inches) | 30.5625 |
| Carton Height(IN,inches) | 43.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 210 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.42 lbs. |
| Total of Cubes | 17.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.42 lbs. |
Details
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
| Oven Selections | Clock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm Setting, Proofing, Sabbath Mode, Steam Bake, Warm Zone |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W/1950W/1050W |
| Left Front Element-Burner Size | 12in./9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Triple |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Hyper |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Size | 10in. |
| Right Front Element-Burner Type | Hyper |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,300W |
| Right Front Element-Burner Power | 3,200W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Metal |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | 1 Max Capacity, 1 Standard, 1 Steam Rack |
| Convection Element Power | 3,200 w |
Features
| Range Features | ADA Compliant, EasyConvect™ Conversion, Even-Heat™ True Convection, FIT System, Steam Rack |
Dimensions
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Gross Weight | 210 lbs |
| Height | 36 in |
| Net Weight | 192 lbs |
| Depth | 28.875 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26.375 in |
| Depth Closed Including Handles | 28.875 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48.75 in |
| Oven Interior Depth | 20.625 in |
| Oven Interior Height | 22.125 in |
| Oven Interior Width | 24.125 in |
| Width | 29.875 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Georgia.











