$1,999.00
Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Air Sous Vide & Air Fry in Stainless Steel - NSE6DG8500SRAA
Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Air Sous Vide & Air Fry in Stainless Steel
Model: NSE6DG8500SRAA






















Bespoke 6.3 cu. ft. Smart Slide-In Electric Range with Air Sous Vide & Air Fry in Stainless Steel
Model: NSE6DG8500SRAA
$1,999.00
Current Rebates
Key Features
Air Sous Vide
Air Fry
Precision Knobs
Wi-Fi Connectivity
Seamless, stylish design
Unbelievably fast
Easy and precise cooking
Does the hard work for you
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Air Sous Vide
Air Fry
Precision Knobs
Wi-Fi Connectivity
Seamless, stylish design
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.
Unbelievably fast
With Samsung's 3600 W Express Boil,™ no burner is more powerful.* Rapidly go from high heat for boiling water and searing meat, to a true simmer with the 3600 W Express Boil™. Ideal for melting chocolate or making sauces.
Easy and precise cooking
Control your range with easy to use LCD Display and precisely activate your cooktop with the Precision Knobs
Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes
All shine
Fingerprint resistant⁵ for an everyday, beautiful finish.
Ready2Fit™ Guarantee
If your Samsung Slide-In Range doesn't fit your 30" Freestanding Range cutout, enjoy $100* on us to cover any countertop modification costs.
Awards and Certifications
Get smarts, connectivity and convenience in one range
Bespoke Slide-In Electric Ranges are designed to elevate how you cook and reimagine everyday routines with connectivity and convenience.
Specifications
Key Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Cooking System | Convection+ |
| Voice-Enabled | Yes |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| ADA Compliant | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Precision Knobs | Yes |
| Glass Touch Controls | Yes |
| Powerful, Flexible Cooktop | 3600W Power Burner Triple & Dual Ring Elements |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Glass Touch |
| Controls for Cooktop | Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 188.9 lbs |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
| Oven Dimensions | 29 15/16" |
Capacity
| Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Elements | 5 |
| Element - Left Front | 6"/9" 3,600W Express Boil |
| Element - Left Rear | 6" 1,200W |
| Element - Right Front | 6"/9"/12" 3,000W |
| Element - Right Rear | 6" 1,200W |
| Element - Center Rear | 6" Warming Zone (100W) |
| Cooktop Type | Electric |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven
| Convection | Convection+ |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Total Number of Racks | 3 |
| Number of Rack Positions | 7 |
Included Accessories
| Air Fry Tray | Yes |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Electrical Specifications
| Plug | 3 or 4 prong plug |
| Outlet | 220/240 volt |
| Cables | Only included with installation |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Weight | 188.9 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Shipping Weight | 228.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 228.9 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










