$1,199.00
Bespoke Smart Slide-in Electric Range | Pro Style Design | Air Fry Max | Precision Knobs - NSE70H63SRAA
Bespoke Smart Slide-in Electric Range | Pro Style Design | Air Fry Max | Precision Knobs
Model: NSE70H63SRAA






























































































+84more
Bespoke Smart Slide-in Electric Range | Pro Style Design | Air Fry Max | Precision Knobs
Model: NSE70H63SRAA
$1,199.00
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Specifications
Key Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Voice-Enabled | Yes |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| ADA Compliant | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Self and Steam Clean | Yes |
| Precision Knobs | Yes |
| Glass Touch Controls | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Design
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Touch |
| Controls for Cooktop | Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
| Configuration | Slide-In |
| Pro-style design | Yes |
Capacity
| Oven Capacity (cu.ft) | 6.3 cu.ft |
Cooktop
| Element - Left Front | 6"/9" 3,000W |
| Element - Left Rear | 6" 1,200W |
| Element - Right Front | 9"/12" 3,000W |
| Element - Right Rear | 6" 1,200W |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Element - Center Rear | 6" Warming Zone (100W) |
| Cooktop Type | Electric |
Oven
| Convection Bake | Yes |
| Bake | Yes |
| Proofing | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Keep Warm | Yes |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Convection | Convection |
| Air Fry | Yes |
Included Accessories
| Air Fry Tray | Yes |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Electrical Specifications
| plug | 3 or 4 prong plug |
| Outlet | 220/240 volt |
| Fuel Type | Electric |
Power/Ratings
| Bake Element | 3000 W |
| Broil Element | 4200 W |
| Energy Star Certification | Yes |
Drawer
| Type | Storage |
| Rail | No |
Weights & Dimensions
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36"- 36 3/4" (Adjustable) H x 28 3/8" D |
| Oven Dimensions | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
| Product Weight | 157.2 lbs |
| Height (decimal) | 36-36.75 (Adjustable) |
| Width (decimal) | 29.94 |
| Depth (decimal) | 28.38 |
| Shipping Weight | 176.8 lbs |
Features
| Air Fry Max | Yes |
| True Convection | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










