$1,899.00
Was$2,899.00Save $1,000.00 (34%)
Bespoke Slide-in Gas Range Flex Duo™ | Illuminated Precision Knobs 6.3 cu.ft. - NSG6DG8550SRAA
Bespoke Slide-in Gas Range Flex Duo™ | Illuminated Precision Knobs 6.3 cu.ft.
Model: NSG6DG8550SRAA
























Bespoke Slide-in Gas Range Flex Duo™ | Illuminated Precision Knobs 6.3 cu.ft.
Model: NSG6DG8550SRAA
$1,899.00
Was$2,899.00Save $1,000.00 (34%)
Current Rebates
Key Features
Know when your cooktop is on
Ready2Fit™ Guarantee
Gourmet cooking results at home
Healthier cooking² with a crunch
Nutritious and delicious vegetables
Faster, more even baking³ than Convection
Seamless, stylish design
Easily control your cooking
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Know when your cooktop is on
This range's knobs will light up when in use to let you know that your cooktop is on. Also, the knobs stay locked when cooktop is not in use with integrated buttons that must be pinched in before the knobs can turned.ⓘ
Ready2Fit™ Guarantee
If your Samsung Slide-In Range doesn't fit your 30" Freestanding Range cutout, enjoy $100* on us to cover any countertop modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Gourmet cooking results at home
Lock in flavor and moisture and avoid overcooking with Air Sous Vide. Precise, controlled heat and airflow within the oven give you gourmet cooking results at home.¹ Perfect for fish, poultry, and vegetables. ¹Requires a sous vide cooking bag, which is not included with the oven.
Healthier cooking² with a crunch
Enjoy healthier² fried foods without relying on other small appliances with Air Fry built right into your oven. Air Fry tray included. ²As compared to deep frying.
Nutritious and delicious vegetables
Quickly cook vegetables to crispy perfection without pre-heating.
Faster, more even baking³ than Convection
Convection+ lets you cook your food faster and more evenly³ than standard Convection by circulating only hot air throughout your oven ³As compared to standalone Samsung convection ovens.
Seamless, stylish design
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.
Easily control your cooking
Control your range with an intuitive 2.25'' LCD display that lets you easily adjust settings for a simpler, smarter way to cook.
All shine
Fingerprint resistant for an everyday, beautiful finish.
Unbelievably fast
With Samsung's 3600 W Express Boil™, no burner is more powerful. ⁴Rapidly go from high heat for boiling water and searing meat, to a true simmer with the 3600 W Express Boil™. Ideal for melting chocolate or making sauces.
Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes.
Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant.⁵ SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes⁶ and create weekly meal plans. SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage. ⁵Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.
No recipes needed
Download settings for cooking modes⁷ like "Pizza", "Spare Rib" or "Brownie" directly to your oven with the SmartThings App.⁵ Choose the mode you want and the optimal cooking time and temperature will be sent to your oven automatically.⁸ ⁷This feature is only compatible with ovens.⁵Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.⁸How thoroughly each dish is cooked may vary depending on the type and weight of ingredients.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
ENERGY STAR® Certified
Our ranges are ENERGY STAR® Certified recognized by the EPA for delivering cutting-edge energy efficiency along with the latest technological innovations.
Specifications
Key Features
| Flex Duo™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
| Cooking System | Convection+ |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| ADA Compliant | Yes |
| Steam Clean | No |
| Warming Drawer | No |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Gas |
| Controls for Oven | 2.25" LCD Display + Dial |
| Controls for Cooktop | Illuminated Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
Weights & Dimensions
| Product Dimensions | 29 15/16" x 36" - 36 3/4" (Adj.) x 28 7/16" |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
| Product Weight | 224.0 lbs |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 28.4375 |
| Height (decimal) | 36.75 |
Capacity
| Oven Capacity | 6.0 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 16K BTU |
| Burner - Left Rear | 9.5K BTU |
| Burner - Right Front | 18K BTU Dual Ring Brass |
| Burner - Right Rear | 5K BTU |
| Burner - Center | 10K BTU |
| Cooktop Type | Gas |
Oven
| Convection | Convection+ |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Gliding Racks | 1 |
| Number of Broil Racks | 1 |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Kitchen Timer | Yes |
Other
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 45 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 224 lbs. |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 21 5/8" x 19 5/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 50 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 264 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 264 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 275.62 lbs. |
| Total of Cubes | 22.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 275.62 lbs. |
Accessories
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry Tray | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Gliding Rack | Yes |
| Griddle | Aluminium Griddle |
| LP Conversion Kit | Yes |
Drawer
| Cavity Type | Double |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Features
| Auto Oven Light | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Powerful, Flexible Cooktop | 23K BTU Double Ring Brass Power Burner Edge-to-Edge Grates |
| Oven Cleaning Type | Self Clean |
| Self Clean | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










