Artistry Series Deluxe Range Hood - AV447FBS
Artistry Series Deluxe Range Hood
Model: AV447FBS











Artistry Series Deluxe Range Hood
Model: AV447FBS
Key Features
200-CFM venting system
Convertible venting
Vertical and rear exhaust
Variable 3 speed fan control
Cooktop light
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
200-CFM venting system
Helps effectively remove smoke, grease, odors and moisture
Convertible venting
Offers vented or non-vented installation options
Vertical and rear exhaust
Exhausts from the top or rear of the hood
Variable 3 speed fan control
Powerful variable speed exhaust system that effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Cooktop light
Brightens the cooktop surface
Certifications
AHAM
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Cooktop Lighting | Single Incandescent or CFL |
| Fan Speed Control | Off, Hi, Med, Lo |
| Max CFM | 200 |
| Light Controls | On/Off/Nite |
| Fan Controls | Knob |
| CFM/ Sones Rating | 200/ 6.0 (Top Round) |
| Exhaust Options | Rear - Rectangular; Top- Rectangular or Round |
| Damper Included (Rectangular) | Yes |
| Control Location | Front Right |
| Removable Grease Filter(s) | Single Mesh and Carbon |
| Ducting | 3-1/4" x 10" Rectangular or 7" Round |
| CFM/ Sones Rating | 180/ 7.0 (Back Rectangular) |
| CFM/ Sones Rating | 180/ 6.0 (Top Rectangular) |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Metallic Finish |
| Color Appearance | Black |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Approximate Shipping Weight | 19 lb |
| Overall Depth | 17 1/2 in |
| Overall Height | 5 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
ACCESSORIES
| Cord Kit | JXHC1 |
| Replacement Carbon Fiilter | WB02X10700 |
| Optional Damper Accessory (Round) | JXDA22 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 19 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | 59 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











