Non-Vented Standard Range Hood - JN327HCC
Key Features
Non-vented
Vertical and rear exhaust
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Specifications
Certifications
Features
Non-vented
Filter system cleans and returns air to the kitchen
Vertical and rear exhaust
Exhausts from the top or rear of the hood
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 17.5 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Approximate Shipping Weight | 19 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 19 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | 59 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | Incandescent |
| Light Controls | On/Off |
| Fan Controls | Rocker |
| CFM/ Sones Rating | 160/ 6.0 |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Removable Grease Filter(s) | Carbon |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Recirculating |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.














