Standard Range Hood - JV337XCT
Standard Range Hood
Model: JV337XCT


Standard Range Hood
Model: JV337XCT
Key Features
Vented
Vertical and rear exhaust
Variable speed fan control
Cooktop light
Removable grease filter
Rectangular ducting
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Vented
Effectively pulls smoke and vapors out of the cooking area and vents them outside through an external wall
Vertical and rear exhaust
Provides the option of connecting duct work to either the rear or the top of the hood
Variable speed fan control
The powerful variable speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Cooktop light
Provides light to illuminate cooking surface below hood
Removable grease filter
Durable filters can be removed for easy cleaning and maintenance
Rectangular ducting
Hood is designed to fit standard rectangular duct work
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | 1 |
| Filter Size (sq. in.) | 90 |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
| Damper Included (Rectangular) | Yes |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 8.0 |
| Vertical Exhaust-Round (Cubic Feet / Minute) | 160 |
| Sones Rating : Rear Exhaust | 8.0 |
| Rear Exhaust (Cubic Feet / Minute) | 150 |
| Removable Grease Filter(s) | 1 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 13 lb |
| Approximate Shipping Weight | 15 lb |
| Overall Depth | 17 1/2 in |
| Overall Height | 5 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 13 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | 53 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 53 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










