Performance Range Hood - JV356VBB
Performance Range Hood
Model: JV356VBB


Performance Range Hood
Model: JV356VBB
Key Features
Black-on-black model
30" width hood
Rotary controls
250 CFM (max.)
Variable speed fan control
Two cooktop lights
WB13X5008 optional removable charcoal filter (for non-vented use) available at additional cost
Rectangular damper included
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Black-on-black model
30" width hood
Rotary controls
250 CFM (max.)
Variable speed fan control
Two cooktop lights
WB13X5008 optional removable charcoal filter (for non-vented use) available at additional cost
Rectangular damper included
Two removable grease filters
Sones rating: top exhaust - 5.5 / rear exhaust - 5.5
Convertible exhaust options (rectangular or non-vented)
Night light setting
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 7 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 23 lb |
| Approximate Shipping Weight | 24 lb |
| Overall Depth | 19 3/4 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 7 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | 23 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 12 in. |
| Shipping Length | 24.75 in. |
| Shipping Weight | 63 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 63 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 29.71 lbs. |
| Total of Cubes | 2.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 29.71 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Control | Variable |
| Cooktop Lighting | 2 |
| Filter Size (sq. in.) | 162 |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
| Damper Included (Rectangular) | Yes |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 5.5 |
| Vertical Exhaust-Round (Cubic Feet / Minute) | 250 |
| Sones Rating : Rear Exhaust | 5.5 |
| Rear Exhaust (Cubic Feet / Minute) | 230 |
| Removable Grease Filter(s) | 2 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 1.4 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Optional |
| Venting Type | Externally Vented |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










