$485.00
Was$539.00Save $54.00 (10%)
- WVU37UC6FS
$485.00
Was$539.00Save $54.00 (10%)
Key Features
Full-width grease filters
LED Task Lighting
Powerful 3-speed, 265 CFM Motor Class
FIT System
Flexible ventilation options
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full-width grease filters
Make cleanup easy with full-width grease filters that help keep the kitchen clean of unwanted grease and odors.
LED Task Lighting
LED lighting designed to last longer than standard incandescent light bulbs.
Powerful 3-speed, 265 CFM Motor Class
Three fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
FIT System
The FIT system eliminates measuring, cutting and trim for a perfect fit every time.
Flexible ventilation options
A convertible design lets you install almost anywhere. When external ventilation isn’t an option, the hood’s fan will recirculate air through filters that capture grease and cooking odors to help keep the kitchen clean.
Specifications
Ventilation Details
| Auto Function | No |
| BTU Threshold | 55 K |
| Blower Motor | N/A |
| CFM Motor Class | 270 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular & Circular |
| Night Light | No |
| Night Light Type | N/A |
| Task Light Type | LED |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Exhaust Vent Location | Rear, Top |
| Lighting Control Type | Push Button |
| Number of Night Light Settings | 0 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Lighting | Yes |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Push Button |
Details
| Hood Type | Under Cabinet |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 6.38 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 24.5 lbs. |
| Gross Weight | 24.5 lbs |
| Net Weight | 19.84 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 24 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Weight | 64.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 64.5 lbs. |
Other
| Common Size | 36 in |
Refinements
| Features | FIT System, LED Lighting |
Capacity
| Volume | 5.556 Cu.Ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.53 lbs. |
| Total of Cubes | 2.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 32.53 lbs. |
Dimensions
| Gross Weight | 26.24 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.


















