$795.00
Was$1,349.00Save $554.00 (41%)
Bespoke Hood - NK30CB700WCGAA
$795.00
Was$1,349.00Save $554.00 (41%)
Current Rebates
Key Features
Smart Filter
Stand out or blend in with Bespoke Design
Control your hood with SmartThings / Wi-Fi
A quiet kitchen
Clean air in the kitchen
Wi-Fi Enabled
Built to fit and designed to impress
Power Cool & Power Freeze
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Smart Filter
A dishwasher safe, stainless steel filter traps airborne oil and dust. The SmartThings App⁵ alerts you when it needs cleaning.⁶
Stand out or blend in with Bespoke Design
Available in a variety of Bespoke colors¹ to complement other appliances. Whether you prefer to match, complement or contrast – the choice is yours.
Control your hood with SmartThings / Wi-Fi
Enjoy convenience and peace of mind with SmartThings. Monitor and control the hood anytime, anywhere using the SmartThings App on your smartphone.⁵ Also, once your cooktop burner is powered on, the hood automatically turns on.⁶ Plus, Smart Energy lets you monitor your hood's energy consumption daily, weekly, or monthly.
A quiet kitchen
Cook with minimal noise with a hood that is 40% quieter.²
Clean air in the kitchen
Whether the hood is on or off, in Smart Mode, the Triple Air Sensor provides 24 hour air quality detection in your kitchen³ and turns on or adjusts power levels to improve air quality.⁴
Wi-Fi Enabled
Reduce cooking odor and smoke quickly with ventilation capability of up to 630 cu. ft. per minute.⁷
Built to fit and designed to impress
Use the touch of your finger to easily adjust settings on the LED display touch controls.
Power Cool & Power Freeze
Illuminate your cooktop with LED lighting.
Voice Control
Control the hood by voice using a voice assistant.⁸ Simply say what you want it do, such as turning the hood on and off, activating timers, or changing settings.
Specifications
Key Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| SmartThings | Yes |
| BESPOKE | Yes |
| Triple Air Sensor | Yes |
| Low Noise | Yes |
| Smart Filter | Yes |
Design
| Color | Clean Grey Panel-Stainless Steel Duct |
| General Feature | Ventilation |
| Hood Size | 30" |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 35.7 |
| Product Dimensions | 29 7/8" x 25 7/16" x 19 11/16" |
| Product Width | 30" |
| Height (decimal) | 25.4375 |
| Width (decimal) | 29.875 |
| Depth (decimal) | 19.6875 |
Hood Performance
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| CFM | 390-630 |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| Lighting | LED Bar |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Control Type | Touch |
| Removable Filter | Yes |
| Noise Level | 50 dBA (1.0 sones) |
| Power | 210W |
| Rated Voltage | 120V / 60 Hz |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 25.44 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 35.7 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 30.44 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 75.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 107.64 lbs. |
| Total of Cubes | 8.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 107.64 lbs. |
Standard Features
| ADA Compliant | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.

















