$64.00
Dishwasher Third Rack Accessory Kit - GPF3RACK
$64.00
Key Features
Compatible with select plastic & stainless tub dishwashers
Upgrade your standard two rack dishwasher with a third rack
Easily clean an entire flatware collection, knives and small utensils with an additional rack across the top of the dishwasher
GE Appliances Exclusive
Dishwasher Third Rack Accessory Kit
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Compatible with select plastic & stainless tub dishwashers
GDT635HSM; GDT635HMM; GDT635HSR; GDT605PSM; GDT605PBM; GDT605PMM; GDT605PFM; GDT605PGM; GDF530PSM; GDF530PMM; GDF530PGM; GDF550PGR; GDF550PMR; GDF550PSR; GDT550PGR; GDT550PMR; GDT550PYR; PDT775SYN; PDT775SBN
Upgrade your standard two rack dishwasher with a third rack
Easily clean an entire flatware collection, knives and small utensils with an additional rack across the top of the dishwasher
GE Appliances Exclusive
Dishwasher Third Rack Accessory Kit
Learn how to easily install the third rack accessory kit in your plastic or stainless tub dishwasher
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 2.9 lb |
| Approximate Shipping Weight | 5 lb |
| Overall Height | 3 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Overall Width | 21 in |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 2.9 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 42.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 42.9 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
APPEARANCE
| Color Appearance | Gray |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.















