GE Artistry Series Dishwasher with Top Controls - ADT521PGFBS
Key Features
GEās most advanced wash system
Steam PreWash
Sanitize option (NSF Certified)
Piranha hard food disposer with removable filter
SpaceMaker silverware basket
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
2/4/8-hour Delay Start
54 dBA with status light on door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Piranha hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
SpaceMaker silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
54 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a multi-colored status light to let you know it is running
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Cabinet depth installation
Enjoy an attractive, flush appearance that complements your kitchen and blends in with cabinetry
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
3 pressurized, full-coverage wash arms
Expect exceptionally clean and table-ready dishes with powerful wash arms that deliver 65% more wash power to the top and bottom racks compared to previous GE models* (*Delivered separately to the upper and lower racks)
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 64 lb |
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | SpaceMaker Silverware Basket |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Tub Type | Tall Tub |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Plastic |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | SpaceMaker Silverware Basket in door with cell covers |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Latch | Pull with Handle |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 7 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | American Gray Plastic Tub Interior |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
APPEARANCE
| Handle | Towel Bar |
| Door Appearance | Contour door |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black/Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 54 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 64 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.























