Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD7708VBB
Key Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
Auto wash cycle
Natural convection heated dry option
55 dBA with status light on door
Two-pump system
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto wash cycle
Cycle automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
55 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a multi-colored status light to let you know it is running
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Pearlescent gray deep-tiered 4-position adjustable upper rack with Stem Safe
Long-lasting, durable racks resist rust and secure dishes
Lower rack fold-down tines
Flexible loading options handle today's dishes and cookware of all shapes and sizes
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
Flexible racks
Racks with ball-tip tines hold today's dishes and up to 16-place settings
Plastic gray tub
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Pull with Handle |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Adjustable |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Towel Bar |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
| Handle Design | D-shaped |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 55 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















