5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer - DBL333GBCC
5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer
Model: DBL333GBCC




5.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer
Model: DBL333GBCC
Key Features
Auto Dry
Painted drum
Three heat selections
Three dry cycles
Quiet-By-Design
Reverse-a-door
Upfront lint filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Painted drum
Painted drum coated with a rustproof finish to stand up to heavy use
Three heat selections
Offer a choice of drying temperatures for better fabric care
Three dry cycles
Simple options for reliable drying performance
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Upfront lint filter
Makes cleaning out lint easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 135 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 125 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 165 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.08 lbs. |
| Total of Cubes | 16.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.08 lbs. |
FEATURES
| Drum Type | Painted Steel |
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Speed Dry | Yes |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Yes |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Right; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Heat Selections | 3 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Gas (BTU/HR) | 20000 Factory-equipped for natural gas |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.7 cu ft |
| Unit Capacity | Large |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










