7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer - DBSR463EGWW
7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer
Model: DBSR463EGWW

7.0 Cu. Ft. Super Capacity Electric Dryer
Model: DBSR463EGWW
Key Features
7.0 cu. ft. super capacity
Dura Drum interior
4 heat selections
6 dry cycles
Auto Dry
Fixed end-of-cycle signal
Quiet-By-Design
Interior dryer light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
7.0 cu. ft. super capacity
Increased capacity is designed to make easy work of comforters and towels
Dura Drum interior
Durable, scratch-resistant interior is designed for years of dependable service
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
6 dry cycles
Additional cycles for your clothes drying needs
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Fixed end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete to help save time between loads
Quiet-By-Design
Special insulating materials help muffle operating noise
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 28.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 116 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 106 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 106 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 146 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 146 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | Fixed End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Fuel Type | Electric |
| Cottons Cycle | Auto |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 6 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7 cu ft |
| Unit Capacity | Super |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











