4.0 Cu.Ft. Stainless Steel Capacity 24" Ventless Condenser Frontload Electric Dryer - DCCH485EKMS
4.0 Cu.Ft. Stainless Steel Capacity 24" Ventless Condenser Frontload Electric Dryer
Model: DCCH485EKMS














4.0 Cu.Ft. Stainless Steel Capacity 24" Ventless Condenser Frontload Electric Dryer
Model: DCCH485EKMS
Key Features
Ventless condenser dryer
4.0 cu. ft. large stainless steel basket
5 heat selections
Sensor Dry
Stainless steel drum
Multiple dry cycles
Delay start
Antibacterial option
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Ventless condenser dryer
Can be installed conveniently in a closet, placed under a counter or stacked in a corner without the need to vent externally
4.0 cu. ft. large stainless steel basket
Handles a king-size comforter or 24 full-size bath towels with ease
5 heat selections
Offer enhanced drying performance and fabric care
Sensor Dry
Continually monitors moisture content to help prevent clothing wear and tear
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Multiple dry cycles
Deliver optimal drying results
Delay start
Lets you do the laundry on your terms
Antibacterial option
Certified by the NSF® to reduce up to 99.9% of certain types of bacteria
Extended Tumble
Tumble clothes without heat to help prevent creasing and wrinkling
Speed dry
Delivers ready-to-go results in minutes
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 33.38 in. |
| Length | 25.69 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 38.38 in. |
| Shipping Length | 30.69 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 144.94 lbs. |
| Total of Cubes | 11.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 144.94 lbs. |
FEATURES
| Drum Type | Stainless Steel |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Easy Care Cycle | Wrinkle Free |
| Wrinkle Free Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Tumble Drying | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | 20 |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Style | Free-Standing |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Control Type | LED |
| Dryer Control Features | Cycle Countdown |
| Dryness Levels | Dry |
| Control Type | Pushbutton w/ LED Count Down |
| Dryness Levels | Very Dry |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Additional Cycles | Antibacterial |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Control Type | Electronic |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 18 hours |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Sensor Damp Dry |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V; 3000W; 12.5A |
| Volts/Hertz/Amps | 240V; 60Hz; 12.5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 110 lb |
| Net Weight | 95 lb |
| Overall Depth | 25 11/16 in |
| Overall Height | 33 3/8 in |
| Overall Width | 23 1/2 in |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Color Appearance | Metallic Silver |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | GE24STACK (sold separately) |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










