6.0 Cu. Ft. Capacity Gas Dryer - DJXR433GCWW
6.0 Cu. Ft. Capacity Gas Dryer
Model: DJXR433GCWW




6.0 Cu. Ft. Capacity Gas Dryer
Model: DJXR433GCWW
Key Features
Auto Dry
Rotary mechanical controls
Dura Drum interior
Four heat selections
Three dry cycles
Quiet-By-Design
Reverse-a-door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Rotary mechanical controls
Are straightforward and easy to turn
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Four heat selections
Provide the right temperature for the right drying results
Three dry cycles
Simple options for reliable drying performance
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Shirts |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | 60 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra-Large |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










