7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity SteamDryer™ w/ NFC Tag On - DLGX4271W
Key Features
Smooth operator
7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity with NeveRust Stainless Steel Drum
Really dry clothes
Get wise
Big time saver
14 Drying Programs
TrueSteam Technology
SteamFresh Cycle
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Smooth operator
A lot of those drying headaches can be a thing of the past. Our TrueSteam Technology generates real steam to reduce wrinkles and odors, and practically eliminates the need for ironing.
7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity with NeveRust Stainless Steel Drum
Really dry clothes
What’s worse than pulling clothes out of the dryer and finding they’re still damp? Our Sensor Dry system measures the moisture levels during the cycle and automatically adjusts the drying time, to help ensure you get dry laundry every time.
Get wise
If you ever experience an issue with your LG dryer, you don't have to worry. The SmartDiagnosis feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Big time saver
Do laundry a little less often. With 7.4 cubic feet of capacity, this dryer handles really large loads. Saving you time and energy.
14 Drying Programs
TrueSteam Technology
SteamFresh Cycle
ENERGY STAR Qualified
The Power of Touch
Our NFC Tag-On lets you download new cycles to your LG washer & dryer. Download the LG Smart Laundry&DW app to your Android smart device, select the cycle & ‘tag’ the appliance. From one-touch cycle options that help choose the right setting to answering questions, LG puts simpler & smarter laundry in the palm of your hand.
Specifications
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 42 1/4" x 31 1/4" |
CAPACITY
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 048231014472 |
APPEARANCE
| Design Look | Front Control |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| SteamFresh™ Cycle | Yes |
| SteamSanitary™ Cycle | Yes |
| ReduceStatic™ Option | Yes |
| EasyIron™ Option | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| TrueSteam® Technology | Yes |
SUMMARY
| SteamDryer™ | Yes |
| Dryer Type | Gas |
| Stackable | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| Top Plate | Painted |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Door Rim | Large Square Chrome Rimmed Glass Door with Dark Blue Tinted Cover |
| Available Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Transparent Glass Door | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting / Gas: 3 Way Venting |
| Drum Light | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Anti-Bacterial Cycle | Yes |
| Drying Rack | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| NFC Tag On | Yes |
OPTIONS
| Pedestal | WDP4W, WDP4V |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 3/5" x 28 2/5" |
| Stacking Kit | KSTK1 |
| LP Conversion Kit | 4948EL4002B |
| Side Venting Kit | 3911EZ9131X |
POWER SOURCE
| Ratings | CSA Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 15 Amps (Gas) / 240V, 30 Amps (Electric) |
| Type | Gas/Electric |
DRYING PROGRAMS
| Options | More Time, Less Time, Custom Program, Damp Dry Signal, Wrinkle Care, Child Lock, ReduceStatic™, EasyIron™, Rack Dry, End of Cycle Signal, Drum Light |
| Drying Levels | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Less Dry, Damp Dry |
| No. of Programs | 14 |
| Programs (Sensor Dry) | Cotton/Normal, Perm. Press, Towels, Delicates, Heavy Duty, SteamFresh™, SteamSanitary™, Small Load, Bulky/Large, Anti-Bacterial, Sports Wear |
| Programs (Manual Dry) | Freshen Up, Speed Dry, Air Dry |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
| Manual Dry Times | 60 min., 50 min., 40 min., 30 min., 20 min., More Time/Less Time |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.69 in. |
| Length | 29.75 in. |
| Weight | 136 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.69 in. |
| Shipping Length | 34.75 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.57 lbs. |
| Total of Cubes | 17.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.



















