Commercial Smart Card Electric Dryer - DNCK440EAWC
Commercial Smart Card Electric Dryer
Model: DNCK440EAWC




Commercial Smart Card Electric Dryer
Model: DNCK440EAWC
Key Features
Auto Dry
Electronic one-touch controls with LED read-out
Dura Drum interior
Four heat selections
Four dry cycles
Reverse-a-door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Electronic one-touch controls with LED read-out
Simplify cycle selection and provide accurate cycle times
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Four heat selections
Provide the right temperature for the right drying results
Four dry cycles
Convenient preprogrammed settings for regular and delicate clothes
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | ESD Smart Laundry™ Reader |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | Smart Card Alphanumeric Display |
| Dryer Control Features | Smart Card Control Card |
| Drum Type | Dura Drum |
| Additional Dryer Features | Lockable Lint Filter |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Number of Cycles | 4 |
| Style | Smart Card |
| Control Type | One-Touch Electronic |
| Heat Selections | 4 |
| Reverse-a-Door | Yes |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 3-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year outer tub/inner basket/dryer drum/cabinet rust-through |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V;60Hz;15 or 20 Amp Breaker |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Super |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 111 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 151 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 151 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 121 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Net Weight | 111 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










