Spacemaker Stationary Electric Dryer - DSKS433ETAB
Spacemaker Stationary Electric Dryer
Model: DSKS433ETAB


Spacemaker Stationary Electric Dryer
Model: DSKS433ETAB
Key Features
Almond model with black control panel
Dryer features
4 drying cycles: Automatic Regular, Automatic permanent Press - Delicates and timed dry (up to 140 min.) and Air Fluff
4 heat selections: Regular (high heat), Permanent Press (medium heat), Delicates (low heat) and Air Fluff (no heat)
15-Amp dryer cord attached
Stationary model
DSR24RTWH - white or DSR24RTAD - almond
DSR24RT - metal rack allows the dryer to be stacked above the washer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Almond model with black control panel
Dryer features
4 drying cycles: Automatic Regular, Automatic permanent Press - Delicates and timed dry (up to 140 min.) and Air Fluff
4 heat selections: Regular (high heat), Permanent Press (medium heat), Delicates (low heat) and Air Fluff (no heat)
15-Amp dryer cord attached
Stationary model
DSR24RTWH - white or DSR24RTAD - almond
DSR24RT - metal rack allows the dryer to be stacked above the washer
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 87 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 127 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 127 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.92 lbs. |
| Total of Cubes | 11.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.92 lbs. |
FEATURES
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Additional Cycles | Automatic Delicates |
| Cottons Cycle | Regular |
| Number of Cycles | 3 |
| Exhaust Options | 4-Way |
| Auto Dry | Yes |
| Control Location | Mid-Band |
| Timed Dry | 140 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120/240 V; 5600 W; 24 A or 120/208 V; 4400 W; 22 A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 92 lb |
| Net Weight | 87 lb |
| Overall Depth | 24 1/2 in |
| Overall Height | 33 1/4 in |
| Overall Width | 23 7/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | DSR24RT |
APPEARANCE
| Color Appearance | Almond |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










