7.3 cu.ft Standard Capacity Dryer - GDL1329CES7
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.3 cu.ft Standard Capacity Dryer
Model: GDL1329CES7














+4more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.3 cu.ft Standard Capacity Dryer
Model: GDL1329CES7
Key Features
Coin devices must be purchased separately
Reversible Door
Sensor Dry
Easy Front Repair
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Specifications
Features
Coin devices must be purchased separately
Reversible Door
Sensor Dry
Easy Front Repair
Specifications
RATING
| Gas Ratings - V/Hz/A | 120/60/5, 220~240/50/2.4, 220/60/3 |
| Electric Ratings - V/Hz/A | 120 (240)/60/26, 220~240/50/22.5, 220/60/21, 240/50/19.5¹⁾ |
CONSUMPTION INDEX(PER CYCLE)
| Gas | 5,810W |
| Electricity | 350W |
SYSTEM & CONTROL
| Heating Type | Gas (LNG/LPG)²⁾ |
| Type of Drying | Ventilation |
| Air Flow - CFM | 160 |
| Motor - kW | 0.3 (220~240V/50Hz) |
| Gas Ratings - KW/BTU | 5.8/20,000 |
| Program Duratin in Minutes (Default) - min | 45 (NA)/50 (EU)/45 (Australia) |
CONNECTIONS
| Air Outlet Diameter - in. (mm) | 4 (100) |
| Exhaust Airflow Diameter - in. (mm) | 4 (100) |
PROGRAMS
| Program List | High Temp, Med Temp, Low Temp, No Heat |
EXTERNAL FINISH
| Drum | Alcosta |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










