7.5 cu. ft. Capacity Front Load Electric Dryer - GFD43ESSMWW
7.5 cu. ft. Capacity Front Load Electric Dryer
Model: GFD43ESSMWW

7.5 cu. ft. Capacity Front Load Electric Dryer
Model: GFD43ESSMWW
Key Features
Sensor Dry
Quick Dry
Damp dry
Dura Drum interior
Delay start
Bulky/Bedding cycle
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Damp dry
Allows you to set an alert to remove select items for hang drying or damp ironing
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Delay start
Set the dryer to begin cycles whenever itās convenient for you
Bulky/Bedding cycle
Dries larger items, such as comforters, blankets and jackets
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.375 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 137 lb |
| Net Weight | 120 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.38 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.38 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 252.4 lbs. |
| Total of Cubes | 20.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 252.4 lbs. |
FILTER
| App Filter - Pedestal | Pedestal Option Available |
| App Filter - Capacity | Dryer Large (7.0-7.5 cu. ft.) |
| App Filter - Product Type | Dryers Stackable |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Dual Thermistors | Yes |
| Front Serviceable | Yes |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Long Vent Capability | Up to 90 feet |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | Extended Tumble |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Product Type | Stackable |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low |
| Number of Cycles | 10 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Timed Dry | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Heat Selections | 4 |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryness Levels | Dry |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M396 |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | White Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White on White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.5 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











