$822.90
Was$1,199.00Save $376.10 (31%)
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Sanitize Cycle - GFD55ESPRRS



















7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Sanitize Cycle
Model: GFD55ESPRRS
$822.90
Was$1,199.00Save $376.10 (31%)
Key Features
Built-in WiFi
Sanitize Cycle
Quick Dry
Wrinkle Care
Sensor Dry
Damp Alert
Vent Sensor
4 Way Venting
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Built-in WiFi
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat
Sensor Dry
Prevent over-drying and protect your clothing thanks to innovative dual thermistor technology, that continually monitors temperature and moisture
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying
Vent Sensor
Provides alerts when a restriction is detected in your dryer vent
4 Way Venting
Easy-to-change venting options provide the ultimate installation flexibility to fit in your home
Reversible Door
Easily reverse your washer and dryer door for superior installation flexibility
Certifications
ADA Compliant
CEC Regulated
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 145 lb |
| Net Weight | 130 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Drum Type | Alcosta Aluminized Drum |
| Front Serviceable | Yes |
| Additional Cycles | Small Load |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Dryer Cycles | Towels |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 10 |
| Product Type | Stackable |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Start/Pause |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Drum Type | Aluminized Drum |
| Additional Cycles | My Settings |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | Vent Sensing |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Power On/Off |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | My Settings |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru |
| Handle Color | Sapphire Blue |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Sapphire Blue |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Trim/Accents | Chrome/Dark Knob |
| Door Style | Reversible Door |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Installation | Power Cord Not Included |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
| Electrical Requirements | 120V/240V ; 60Ha ; 24A |
| Watts | 5600 |
| Hertz | 60 |
ACCESSORIES
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728PNRS (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PNRS (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










