7.5 cu. ft. capacity frontload dryer with Steam and stainless steel drum - GFDS150EDWW
7.5 cu. ft. capacity frontload dryer with Steam and stainless steel drum
Model: GFDS150EDWW


























7.5 cu. ft. capacity frontload dryer with Steam and stainless steel drum
Model: GFDS150EDWW
Key Features
Stainless steel drum
Sensor Dry
Steam Dewrinkle
Speed dry
eDry™ option
Bulky/Bedding cycle
4 heat selections
Delay start
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
Steam Dewrinkle
Reduces wrinkles and freshens clean clothes
Speed dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
eDry™ option
Energy-saving option reduces dry temperatures on select cycles without sacrificing performance
Bulky/Bedding cycle
Dries larger items, such as comforters, blankets and jackets
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Delay start
Set the dryer to begin cycles whenever it’s convenient for you
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 138 lb |
| Net Weight | 121 lb |
| Overall Height | 39 3/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.38 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 121 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.38 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 161 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 161 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 252.4 lbs. |
| Total of Cubes | 20.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 252.4 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Dual Thermistors | Yes |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Tumble Drying | Yes |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Cottons Cycle | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low |
| Number of Cycles | 9 |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Timed Dry | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Cycles | Bulky/ Bedding |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Additional Cycles | Normal/Mixed Load |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Cycles | Delicates |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 18 hours |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Timed Dry | 90 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M396 |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.5 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










